Тема. Узагальнення.
Мета: використовуючи елементи гри, узагальнити та закріпити
знання учнів з теми «Українські землі наприкінці 50-х рр. ХVІІст.– на початку
ХVІІІ ст.»; систематизувати знання учнів та закріпити знання хронології даного періоду; продовжувати розвивати
мислення учнів, вміння виділяти головне .
Обладнання: портрети українських гетьманів, картки із
завданнями, репродукція картини І.Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому
султану».
Тип уроку: урок узагальнення
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
Учні класу діляться на дві
команди.
ІІ.Мотивація навчальної
діяльності
ІV.Основна
частина
1 конкурс. Бліц-турнір
1.Як часто
обирали кошового отамана на січі?
(Щороку)
2.Якого гетьмана
називали «Сонцем Руїни»? (Дорошенка).
3.Рада, що
проводилася за участі різних верств населення, а не тільки козацької старшини.
(Чорна рада).
4.Де знаходилась
Запорізька Січ з 1652 року? (На р.Чортомлик).
5.Хто з січових
отаманів отримав від турків прізвисько «шайтан»? (І.сірко).
6.Договір, за
яким Україну було поділено на Правобережну і Лівобережну. (Андрусівський).
7.Хто такий
Іслам-Гірей? (Кримський хан).
8.Гетьманська
столиця за Богдана Хмельницького (Чигирин).
9.Автор першої
української конституції (Пилип Орлик).
10.Яка битва
стала для Івана мазепи останньою? (Полтавська).
2 конкурс. Картинна галерея.
Учні отримують
портрети гетьманів і роблять підписи до них.
3 конкурс. Історичний дев’ятий вал.
Правило
Запитання кожного валу почергово задаються командам. Команда може
отримати максимальну кількість балів (9), якщо дасть правильну відповідь на
перше запитання валу. З кожним наступним запитанням кількість балів
зменшується(6-3).
1 вал
1.Про цього
гетьмана Іван Крип’якевич писав: «Він не
був позбавлений прикмет володаря. Він умів репрезентувати гетьманську гідність,
твердо і ясно ставив справу української державності, «Руського князівства»,
гідно держався в переговорах з Московщиною і Польщею, не дозволяючи їм
легковажити Україну».
2.Виходець зі
старовинного роду української православної шляхти, випускник Києво-Могилянської
академії. під час Жовтоводської битви потрапив до татарського полон. Тричі
тікав, тричі його ловили ординці та, напевно, стратили б, якби його не викупив
Б.Хмельницький.
3.Генеральний
військовий писар і сподвижник Б.Хмельницького, а після його смерті гетьман
України-Гетьманщини. Ініціатор укладення Гадяцького договору з Річчю
Посполитою.
І.Виговський
2 вал.
1.Це була людина
твердої вдачі, абсолютист, непоступливий і задиристий, сам собі завдячував
кар’єру і не думав ні перед ким поступатися. Як гетьман, поводився самовладно,
не піддаючись ні під чиї впливи. Без старшинської влади проводив переговори,
без військового суду карав навіть полковників.
2.Брав участь у
поході полків П.Дорошенка на Лівобережну Україну. Спочатку був наказним
гетьманом, а згодом гетьманом Лівобережної Гетьманщини. Уклав Глухівські статті
з Московією.
3.Утримував
наймане військо компанійців; намагався подолати промосковські настрої серед
козацької старшини. За підозрою в невірності московському царю таємно
заарештований і вивезений до Москви,Ю засуджений до довічного ув’язнення.
Дем’ян Многогрішний.
3 вал
1.Він походив зі
старого козацького роду; його дід Михайло був гетьманом у 1620-хрр. Він цінив
цю родинну традицію і з гордістю згадував свого лицарського предка. Основою
його політики було чітке переконання про єдність і окремішність українського
народу.
2.Заохочував
заселення спустошеного Правобережжя, створив наймане 20-тисячне військо
сердюків, послідовно захищав інтереси козацького стану, намагався позбутися
залежності гетьмана від старшини.
3.Щоб об’єднати
українські землі в межах однієї держави, вдавався до укладання союзів з
Кримським ханством, Туреччиною, Московією. Задля інтересів України зрікся
гетьманської булави. Помер на чужині.
Петро
Дорошенко
4 вал.
1.Він міг стати
добрим ученим, письменником , але зовсім не був здатний до ролі гетьмана та
військового діяча.
2.Перебував у
стамбульській в’язниці, після звільнення з якої проголошений князем Сарматії
(України).
3.Гетьманич, студент,
чернець. Кілька разів тримав гетьманську булаву. Його гетьманування закінчилося
трагічно для України.
Ю.Хмельницький.
5 вал
1.Він походив з
попівського роду, здобув досить високу освіту, здобув досить високу освіту,
був, як його характеризує Величко, «в письмі козацько-руськім справний,
розумний, гарної вроди, до людей чемний і прихильний». Але передусім
відзначався широким політичним світоглядом. В соціальних питаннях проводив
лінію старшинського класі, надаючи державі аристократичного характеру.
2.Учасник походу
на правобережжя, ініціатор «Великого згону».
3.Започаткував
бунчукове товариство. Брав участь у Першому Кримському поході, звинувачений у
його невдачі і усунений від гетьманства. Помер у Тобольську 1680 року.
Іван Самойлович
6 вал.
Польський хроніст Веспасіан Коховський у своїй хроніці дав йому таку характеристику «Був
чоловіком гожим, бойової вдачі. Не боявся ані сльоти, ані морозу, ані спеки.
Він був чуйним, обережним, терпляче зносив голод, був рішучим у воєнних
небезпеках і завжди тверезим. Він не любив марнувати час або упадати коло
жіноцтва, постійно бився проти татар, проти яких мав природну і невблаганну
ненависть».
2.Учасник Національно-визвольної війни. Принаймі 15
разів обирався кошовим отаманом запорізької січі. Був видатним полководцем.
Провів понад 60 битв проти Османської імперії, Кримського ханства та ногайських
орд і жодного разу не зазнав поразки.
3.Герой багатьох
легенд і переказів. З його ім’ям пов’язують написання запорожцями листа
турецькому султанові Магомету ІV.
Іван Сірко
7 вал.
1.Це була людина
талановита і зручна, але при тім на все готовий кар’єрист. Хоча він був
співробітником двох найвизначніших гетьманів, сам, проте, не навчився шанувати
гетьманської гідності і в покірливості до поляків ішов так далеко, що Україну
звав польською провінцією, а короля «природним і власним паном».
2.Працював
канцеляристом у Луцькому гродському суді; був переяславським полковим писарем,
переяславським полковником. Очолював українське посольство до Москви 1654 р.
Один з авторів гадяцької угоди 1658 року та Слободищенського трактату.
3.Гетьман
Правобережної України. Після втрати булави втік до Польщі. А згодом до Молдавії . Отруєний польськими агентами за
спробу підбурити турецького султана на похід проти Польщі.
Павло Тетеря
8 вал.
1.Був спершу
«старшим слугою» на дворі Богдана Хмельницького і тут набрався загального
знання і вміння; бував також у посольствах; пізніше подався на січ і там
вибився на перше місце, як зручний демагог промовець.
2.Виходець з
низів. Кошовий отаман Запорізької січі. Отримав гетьманську булаву; вдаючись до
різних способів: хитрощів, підлещення до найвпливовіших осіб, брехливих
обіцянок.
3.Обраний
гетьманом на чорній раді в Ніжині. За підписання Московських статей 1665 року
отримав боярство та численні маєтки. Вбитий під час козацького бунту під
Опішнею в 1668 р.
Іван Брюховецький
9 вал
1.Тільки чарівне
ім’я … могло з’єднати розбите громадянство знову під одним прапором. Але таке
вирішення не давало безпеки на довгий час, бо молодий … не був спроможний і
самостійно вести управління, і за регентство мусила початися боротьба.
2.У юному віці
отримав гетьманську булаву, але не зміг справитися з тягарем влади. Після
відмови від гетьманства постригся в ченці під імям гедеона. Був ігуменом
монастиря у Корсуні та архімандритом Свято-Онуфріївького монастиря.
3.Перебував в ув’язненні.
Став знаряддям Туреччини в досягненні
нею територіальних планів щодо України. Страчений турками в Кам’янці.
Юрій Хмельницький
4.Конкурс капітанів
1-ша команда.
Умови
Коломацьких статей
2 –га команда.
Умови «вічного
миру»
5.Конкурс «Зашифрований текст».
Учитель. Уявіть, що ви – працівник архіву і
до ваших рук потрапляють давні документи, які пошкодила пожежа. Вам треба
відновити текст. Оцінюється швидкість і правильність виконання роботи.
Незабаром по смерті ________ цього полковники
_________ зацьких полків та інша
старшина, зміркувавши , що до «булави треба _______ ви», а Ю.Хмельницький її не
мав, скликали в Чигирині 26 _____ пня 16____ року раду од всіх полків і
поставили гетьманом колишнього військового ____саря Івана _______ го.
6 конкурс. «Знавці мистецтва».
За 1 хвилину учні повинні виписати, які з
предметів, запропонованих на малюнках, зображенні на картині І.Рєпіна
«Запорожці пишуть листа турецькому султану».
(Малюнки
із зображенням булави, литаврі, шаровар, шаблі, козацької шапки).
7 конкурс. «Герой, дата, подія».
Кожна група
отримує картки. У яких треба дописати героя, подію чи дату, коли сталася подія.
|
|
1665
|
|
|
|
|
Слободи-щенська угода
|
|
Іван
Виговський
|
|
|
|
Петро
Дорошенко
|
|
|
|
|
|
Коломацькі статті
|
|
|
1710
|
|
8 конкурс. «Зайві слова».
1 команда І.Мазепа, Б.Хмельницький, П.Орлик
2 команда С.Палій, П.Полуботок, Д.Апостол.
V.Підсумки
уроку.
V.Домашнє
завдання.
Написати
твір-есе «Наслідки Руїни для українського народу».
Немає коментарів:
Дописати коментар